Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Wielkopowierzchniowe okna a termoizolacja

Kategorie: okna  
Zdjęcie Wielkopowierzchniowe okna a termoizolacja

Wielkopowierzchniowe okna nie są już wyłącznie domeną drapaczy chmur kojarzących się z panoramą Nowego Jorku. Równie okazale prezentują się na polskim gruncie, implementowane w domach jednorodzinnych i nowoczesnych apartamentowcach. Marząc o oknach w rozmiarze XXL, warto jednak mieć na uwadze różne praktyczne względy – wśród nich między innymi termoizolację.

Wielkopowierzchniowe okna – integracja z otoczeniem

Dzięki wielkogabarytowym oknom można bezpośrednio połączyć wnętrze budynku z otoczeniem – obojętnie, czy jest nim przydomowy ogródek, puszcza, widok na góry, czy jezioro lub morze. Wszędzie tam, gdzie krajobrazy zachęcają do nieustannego spoglądania za szybę, warto rozważyć wstawienie stolarki otworowej w największym możliwym rozmiarze, od podłogi po sufit, nawet zamiast dwóch ścian, bez widocznego łączenia.

Okna podnośno-przesuwne dostępne w ofercie coraz większej liczby producentów szturmem zdobywają serca kolejnych klientów, także w Polsce. Ich podstawową zaletą jest całkowite zlikwidowanie bariery pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Wpuszczają do środka maksymalną ilość światła. Wielkopowierzchniowe okna wbrew pozorom nie zawsze są też nazbyt ciężkie i niewygodne w obsłudze, a jeśli połączyć je z płaskimi progami – nie stanowią bariery dla dzieci czy niepełnosprawnych.

Przy ich montażu w południowym skrzydle domu mamy ponadto gwarancję dodatkowego źródła intensywnego promieniowania słonecznego, a więc naturalnej energii płynącej z nieba. Wielkopowierzchniowe okna są wobec tego jednym z najpopularniejszych rozwiązań w domach pasywnych. Mogą być panoramiczne, bez możliwości otwierania lub przeciwnie – stanowić połączenie drzwi i okien. Z pewnością do ich wad należy kwestia prywatności – inaczej żyje się w domach otoczonych bujnym ogrodem, inaczej położonych w ruchliwej części osiedla. Czy wielkopowierzchniowe okna są więc dobrym wyborem?

Kwestia termoizolacji

Wiele osób słusznie podnosi kwestię termoizolacji, jaką mogą zagwarantować wielkopowierzchniowe okna. Na dobrą sprawę zastępowanie murów warstwą szyby i plastiku nie wydaje się działaniem rozsądnym. Wszystko zależy jednak od jakości okien oraz sposobu ich konstrukcji i montażu. Wielkopowierzchniowe okna mogą być wielowarstwowe, wytrzymałe, bezpieczne i „ciepłe” – największy wpływ na finalny efekt ma technologia, jaką oferuje producent.

W tym miejscu należy zastanowić się, w jaki sposób wielkopowierzchniowe okna mogą być wydajne energetycznie. Oto kilka najważniejszych czynników wpływających na ostateczny efekt i wartość współczynnika przenikania ciepła, wyrażonego jako U (= W/m2K).

 • Liczba warstw szyb i metoda klejenia ich do ramy.
 • Właściwości wykorzystanego materiału (PCV, drewno, aluminium).
 • Technologia oszklenia, które wykorzystuje naturalną energię słoneczną.
 • Jakość pianki termoizolacyjnej.
 • Rozwiązania przeciwdziałające skutkom powstawania tzw. „mostka cieplnego”.

hs330-okna-wielkogabarytowe-drzwi-przesuwne-przeszklenia.jpg

Szukaj najlepszych rozwiązań

Wielkopowierzchniowe okna mogą stać się spełnionym marzeniem pod warunkiem znalezienia satysfakcjonującej oferty rynku. Na szczęście wiarygodni producenci reklamują się za pomocą badań niezależnych instytutów badawczych, które szeregiem testów ustalają prawdziwy poziom termoizolacji. Otóż dobre, wielkopowierzchniowe okna powinny gwarantować odpowiednio wysoką ochronę przed dźwiękiem, wilgocią i utratą ciepła, a także zapewniać poziom bezpieczeństwa odpowiadający normom europejskich klas RC. Inne ważne kwestie to estetyka wizualna i wygoda codziennej eksploatacji. Spełniając te wymagania, można mieć pewność, że piękny widok za oknem nie będzie wymagał zbędnych kompromisów.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF