Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Współczynnik przenikania ciepła

Kategorie: okna   innowacje  
Zdjęcie Współczynnik przenikania ciepła

Gdy mówimy o termoizolacyjności okna, zazwyczaj bierzemy pod uwagę głównie współczynnik przenikalności ciepła Uw. Wielkość ta wyrażana jest za pomocą W/m²K. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym szczelniejsze powinno być okno. Współczynnik Uw nieco jednak upraszcza kwestię o znacznej złożoności. Aby dokładnie wyliczyć poziom termoizolacyjności danego okna, należy bowiem rozłożyć je na części i rozpatrzyć wartości izolacyjności cieplnej dla każdego z elementów.

Przenikalność poszczególnych elementów okna

Wzór na obliczanie wartości Uw wygląda następująco:

            AgUg + AfUf + Igψg

Uw = ----------------------------

                    Ag + Af

Ag to powierzchnia szyby, a Ug to jej współczynnik przenikalności cieplnej. Mnożąc przez siebie te wielkości, otrzymujemy informację, jaka będzie strata ciepła przez szybę. Af to natomiast powierzchnia ramy. Pomnożona przez jej współczynnik przenikania ciepła (Uf) informuje o stratach ciepła przez ramę. Ostatnia z wartości izolacyjności cieplnej istotna dla tego wzoru to strata ciepła przez ramkę dystansową. Z kolei symbol ψg oznacza wartość mostka liniowego, Ig jest zaś jego długością. Suma Ag + Af daje powierzchnię okna.

Okna o bardziej skomplikowanej konstrukcji

Kwestia termoizolacyjności komplikuje się jeszcze bardziej, jeżeli bierze się pod uwagę okno składające się z dużej liczby elementów o różnych wartościach izolacyjności cieplnej. Przykładem może być dodatkowa komora, w której ukryta jest żaluzja lub profil nośny stosowany podczas montażu MOWO. Każdy z podanych elementów wpływa na ostateczną wartość Uw i każdy z nich w celu obliczenia tej wielkości musi zostać naniesiony na wymieniony wyżej wzór.

Obliczenia wynikające z podanego wzoru będą jednak prawidłowe tylko pod warunkiem połączenia ze sobą poszczególnych elementów okna i braku innych zewnętrznych lub wewnętrznych nieprawidłowości, które mogą skutkować odchyleniami wyniku. Nawet jeden błąd może zaowocować pojawieniem się mostka termicznego i, co za tym idzie, zdecydowanie podwyższyć wartość Uw – nawet, jeśli nie będzie to wynikało z przytoczonego wzoru.

Okno jako zbiór elementów i jako całość

Obliczenie wartości izolacyjności cieplnej jest kluczowe na każdym etapie produkcji okna, a także podczas kontroli jego jakości. Aby określić współczynnik Uw, zazwyczaj najpierw testuje się poszczególne elementy, z których okno zostało zbudowane, a następnie oblicza się przewidywalną wartość z przytoczonego wyżej wzoru, ew. rozszerzonego o niestandardowe elementy konstrukcyjne.

Teoretyczny, wyliczony ze wzoru współczynnik Uw jest przed dopuszczeniem do sprzedaży sprawdzany w praktyce podczas testów w siedzibie producenta – jeśli praktyka nie pokrywa się z założeniami, przed opuszczeniem magazynów przez daną partię produktu błąd musi zostać znaleziony i usunięty. Jeśli mamy do czynienia z oknem pasywnym, testy zostają powtórzone w instytucji uprawnionej do przyznawania odpowiednich certyfikatów.

Wbrew pozorom okno to niezwykle złożona konstrukcja, w której każdy element ma inne wartości izolacyjności cieplnej. Aby dobrze spełniało swoje zadanie, każdy element konstrukcji musi stanąć na wysokości zadania i prezentować przekonującą jakość.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF