Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Współczynniki izolacyjności w oknach Internorm

Kategorie: okna  
Zdjęcie Współczynniki izolacyjności w oknach Internorm

Producenci okien, konkurując o klienta, nie tylko rekomendują swoje produkty jako najładniejsze, ale też coraz częściej akcentują ich właściwości fizyczne. Nowe rozwiązania, dzięki którym osiąga się wysoki współczynnik izolacji akustycznej lub termicznej, pozwalają właścicielom okien znacznie ograniczyć koszty eksploatacji nieruchomości oraz osiągnąć o wiele wyższy poziom komfortu lokatorów.

Izolacyjność termiczna i akustyczna

Najważniejszym parametrem z perspektywy izolacyjności termicznej jest U, czyli współczynnik przenikania ciepła. Wielkość tę wyraża się za pomocą jednostki W/(m²K). Każdy producent okien ma obowiązek podania jej wartości na etykiecie produktu – dzięki temu klient z łatwością może znaleźć okno, które ma na tyle wysoki współczynnik izolacji, aby spełnić jego oczekiwania. Im niższa wartość U, tym lepsza izolacyjność termiczna. Należy jednak pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła i współczynnik izolacji to nie to samo i że są one do siebie odwrotnie proporcjonalne. Standardowe okna mają zazwyczaj od 1,4 do 2,6 W/(m²K), choć można też znaleźć okna z U na poziomie poniżej 0,8 W/(m²K) – takie modele są naturalnie znacznie droższe, ale też bardziej zaawansowane technologicznie i nadają się do stosowania w domach pasywnych.

Izolacyjność akustyczną okien mierzy się w decybelach (Db), jednak ta wielkość nie pojawia się zazwyczaj na etykiecie produktu. Dzieje się tak dlatego, że większość dopuszczonych do sprzedaży okien ma mniej więcej równie wysoki współczynnik izolacji akustycznej – znajduje się on na poziomie 30-40 Db.

Nowatorskie rozwiązania

Aby osiągnąć wysoki współczynnik izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej, producenci okien sięgają po różne wynalazki, przy czym zazwyczaj okazuje się, że najcieplejsze okna są zarazem najcichsze. W celu poprawi współczynnika U stosuje się np. systemy wielokomorowe, w których okna wyposażone są w 3, a czasami aż 5 szyb. Kolejna metoda to specjalne techniki montażu (ciepły montaż, montaż MOWO), jak również zwiększenie grubości lub zmiana konstrukcji profilu. Często można też spotkać nowatorskie okucia występujące np. w oknach podnośno-przesuwnych, które w trybie zamkniętym są niemal równie szczelne jak zamontowane na stałe.

Co ciekawe, również szklenia wielkoformatowe mogą cechować się doskonałą izolacyjnością. Wynika to z zaadaptowania technologii szyb zespolonych (znanej z produkcji samochodów) w modelach przeznaczonych do domów mieszkalnych. Tego typu okna są ciepłe i niezwykle odporne na uszkodzenia, jednak zarazem okazują się bardzo ciężkie (skrzydło w oknie dużego formatu, w którym zastosowano szybę zespoloną, może ważyć nawet ok. 150-200 kg), więc do ich założenia należy wynająć wyspecjalizowaną firmę. Z kolei rozwiązania, które szczególnie sprzyjają izolacyjności akustycznej, to potrójne uszczelki i przylgowe skrzydła. Jeśli więc ten parametr jest dla nas ważny, szukajmy okien, w których zastosowano te pomysły.

pasywne-okno-pcv-aluminium-w-nowoczesnej-stylistyce-kf410.jpg

Dlaczego warto dbać o dobrą izolacyjność

Najpierw zajmiemy się profitami wynikającymi z dobrej izolacyjności akustycznej. Tutaj najważniejszą korzyścią jest bez wątpienia wygoda lokatora. Parametr ten okazuje się szczególnie ważny, jeśli mamy hałaśliwych sąsiadów lub np. mieszkamy w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy. Wysoki współczynnik izolacji w oknie jest w tym przypadku praktycznie jedynym sposobem na osiągnięcie satysfakcjonującego komfortu.

Izolacyjność termiczna również jest istotna, jeśli chodzi o wygodę, jednak tutaj profitów będzie znacznie więcej. Przede wszystkim, im szczelniejsze termicznie okna, tym mniejsze zapotrzebowanie lokalu na dogrzewanie, a co za tym idzie – niższe koszty utrzymania. Zwłaszcza wtedy, gdy oprócz okien zadbaliśmy również o energooszczędne drzwi oraz ocieplone ściany. Prawdziwe rekordy pod względem redukcji kosztów eksploatacji budynku biją domy pasywne, w których zamontowano pasywne okna i drzwi oraz ocieplone ściany i rekuperację (rozwiązanie pozwalające na wietrzenie pomieszczenia bez otwierania okna). Domy pasywne mogą być tańsze w utrzymaniu nawet 4-5 razy niż standardowe budynki, więc inwestycja w droższe, ale za to superszczelne okna i drzwi szybko się zwraca.

Wysoki współczynnik izolacji to obok wyglądu okna wartość, która w największym stopniu decyduje o jego jakości. Jeśli więc chcemy mieć dobre okna, zwróćmy szczególną uwagę na izolacyjność akustyczną i termiczną.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF