Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Żaluzje elewacyjne - jaką rolę pełni ich wybór

Kategorie: żaluzje   innowacje  
Zdjęcie Żaluzje elewacyjne - jaką rolę pełni ich wybór

Żaluzje elewacyjne lub inaczej zewnętrzne to osłona na okno montowana na fasadzie budynku w celu zapewnienia ochrony przed słońcem, która często spełnia też funkcje antywłamaniowe. Odpowiednio dobrane żaluzje elewacyjne są na wagę złota zwłaszcza w upalne dni, gdy w silnie nagrzanym wnętrzu trudno jest wytrzymać. Jak wybrać właściwy produkt?

Wygląd – dopasowanie do elewacji

Ze względu na to, że żaluzje elewacyjne są widoczne z zewnątrz budynku, muszą dobrze komponować się z elewacją. Powinny być odpowiednio dobrane pod względem kolorystyki, kształtu i materiału, z którego zostały wykonane. Mieszkając w domu wielorodzinnym, dobór żaluzji najlepiej ustalić z sąsiadami. W przypadku założenia różnych żaluzji będziemy minęli do czynienia z brakiem spójności wizualnej, czyli innymi słowy – z estetycznym bałaganem. Taki bałagan prezentuje się bardzo nieciekawie, zwłaszcza w przypadku budynków o nowoczesnej stylistyce. Żaluzje nie muszą być tego samego koloru co ramy okienne czy ściana, ale nie powinny „gryźć się” z innymi elementami elewacji.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są żaluzje elewacyjne, drewno niezbyt się nadaje ze względu na dużą podatność na wilgoć i wrażliwość inne czynniki pogodowe. Z tego względu wybór ogranicza się do żaluzji aluminiowych i wykonanych z tworzywa sztucznego. Jest to zatem wybór pomiędzy żaluzjami, które błyszczą i takimi, które odcinają światło, nie odbijając go. O tym, jaki materiał będzie odpowiedni w konkretnej sytuacji, decydują pozostałe elementy elewacji oraz wygląd otoczenia.

pasywne-okno-pcv-aluminium-w-nowoczesnej-stylistyce-kf410.jpg

Prowadzenie światła

Podstawową funkcją, jaką spełniają żaluzje elewacyjne, jest odcinanie nadmiaru światła od fasady budynku. W tym aspekcie wybór pomiędzy aluminium a tworzywem sztucznym znów ma istotne znaczenie – wysoka zdolność tego pierwszego materiału do odbijania światła skuteczniej przeciwdziała nadmiernemu absorbowaniu ciepła słonecznego przez budynek. Aluminiowe żaluzje mogą jednak odbijać światło do środka – zdarza się to np. wtedy, gdy promienie słoneczne padają na lamele pod kątem 45 stopni. Aby zniwelować ten efekt, wystarczy zmienić pozycję lameli. O tym, na ile można kontrolować ilość światła dostającego się do środka, decyduje kształt samych lameli i ich rozmiar. Żaluzje elewacyjne powinny być dobierane do okna i jego położenia – w niektórych przypadkach efektywniejsze okazują się lamele pionowe, w innych poziome.

zaluzje-fasadowe-lamele-kierujace-swiatlo.jpg

Trwałość i odporność na awarie

Żaluzje elewacyjne mają opinię rozwiązania, które jest co prawda estetyczne i wygodne, ale niezbyt praktyczne. Ich przeciwnicy twierdzą, że wynalazek ten cechuje się dużą podatnością na awarie i uszkodzenia. Rzeczywiście tak jest, lecz tylko w przypadku żaluzji kiepskiej jakości. Aby żaluzja służyła przez długi czas, należy ograniczyć wybór do produktów pochodzących od pewnych i sprawdzonych producentów, którzy udzielają na swoje artykuły gwarancji. Zarówno aluminium, jak i tworzywo sztuczne jest odporne na czynniki pogodowe, lecz uszkodzeniu może ulec mechanizm otwierania i zamykania.

Im mniej skomplikowany mechanizm działania lameli i z im solidniejszych elementów się składa, tym mniejsza szansa na to, że żaluzje elewacyjne ulegną awarii. Jeśli zdecydujemy się na żaluzje sterowane elektronicznie, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób w danym systemie chronione są układy i przewody. Co do zasady lepiej, aby elektronika znajdowała się we wnętrzu mieszkania lub we wnęce w ścianie niż w skrzynce zamontowanej na zewnątrz. Uszkodzeniu może też ulec mocowanie lameli. Aby zmniejszyć ryzyko awarii na tym polu, w żaluzjach powinna zostać zastosowana solidna linka, a same lamele być do siebie dobrze dopasowane.

Znalezienie właściwych żaluzji elewacyjnych, zwłaszcza jeśli dysponuje się odpowiednim budżetem, nie stanowi problemu – na rynku znajduje się wiele ofert i wielu godnych zaufania producentów. Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzemy, na tym elemencie nie warto oszczędzać, bo może się okazać, że zeszpeci elewację, a do tego szybko będzie trzeba go wymienić na nowy model.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF