Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Żaluzje wewnęrzne - ogranicz dopływ ciepła do pomieszczenia

Kategorie: żaluzje   dom inteligentny  
Zdjęcie Żaluzje wewnęrzne - ogranicz dopływ ciepła do pomieszczenia

Żaluzje wewnętrzne to jeden z najpopularniejszych sposobów przesłaniania okien. Są nie tylko praktyczne, ale również świetnie się prezentują, zwłaszcza w domach o nowoczesnych elewacjach. Najważniejszą funkcją ich jest odcięcie nadmiaru światła słonecznego i – co za tym idzie – emitowanego przez słońce ciepła. Jak właściwie działają żaluzje wewnętrzne i jak radzą sobie ze swoim podstawowym zadaniem na tle innych dostępnych na rynku rozwiązań?

Budowa żaluzji wewnętrznych

Na żaluzje wewnętrzne składają się lamele, czyli podłużne listwy, zazwyczaj wykonane z aluminium, a także łączące je ze sobą linki oraz prosty mechanizm, dzięki któremu można podnieść żaluzje lub zmienić położenie lameli względem siebie. Lamele mogą być ułożone poziomo lub pionowo. Sterowanie odbywa się ręcznie, za pomocą dodatkowej linki lub elektronicznie, przy użyciu pilota albo panelu, który znajduje się na ścianie bądź w ramie okna.

Sterowanie elektroniczne jest znacznie wygodniejsze, bo dzięki niemu można chociażby w jednej chwili zaciemnić wszystkie znajdujące się w mieszkaniu okna i zautomatyzować pracę żaluzji, tak aby kąt nachylenia lameli będzie się zmieniał w zależności od pozycji słońca. Sterowanie elektroniczne jest jednak droższe i często wymaga ingerencji w strukturę ściany podczas montażu. Z tego względu, chcąc zainstalować żaluzje wewnętrzne, najlepiej zaplanować je już podczas projektowania domu, żeby później niczego nie trzeba było przebudowywać.

Zalety żaluzji wewnętrznych

Najistotniejszym argumentem, który przemawia za tym, aby zainstalować żaluzje wewnętrzne, wydaje się ich zdolność do odcinania nadmiaru ciepła i światła bez całkowitego zaciemniania pokoju. Odpowiednio zmieniając kąt nachylenia lameli, da się zarówno całkowicie przesłonić okno, jak i pozwolić niektórym promieniom słonecznym dostawać się do środka. W budownictwie pasywnym i energooszczędnym pozwala to na absorbowanie ciepła bez ograniczania komfortu lokatorów. Ponadto żaluzje wewnętrzne świetnie się prezentują, zwłaszcza w dużych oknach, a zmienianie się położenia lameli względem siebie, szczególnie wtedy, gdy jest zautomatyzowane za pomocą elektronicznego sterowania, wygląda niezwykle efektownie.

dzieki-czemu-zyskujemy-dom-pasywny.jpg

Żaluzje wewnętrzne na tle innych metod przesłaniania okna

Oprócz żaluzji wewnętrznych do odcinania nadmiaru ciepła słonecznego wykorzystuje się również rolety wewnętrzne, zewnętrzne oraz żaluzje zewnętrzne. Wszystkie cztery rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przewaga żaluzji nad roletami dotyczy głównie zdolności do sterowania kątem nachylenia lameli, dzięki któremu można kontrolować, ile słońca ma trafić do mieszkania. Rolety mają jednak znacznie prostszą konstrukcję, w efekcie rzadziej się psują i łatwiej utrzymać je w czystości.

Jeśli chodzi o redukowanie nadmiaru słońca – zarówno rolety, jak i żaluzje zewnętrzne są tu skuteczniejsze od wewnętrznych. Odbijanie promieni słonecznych przed szybą pozwala bowiem zredukować nagrzewanie się prawie do zera. Żaluzje i rolety wewnętrzne dają możliwość nagrzania się szybie, co jednak nie powinno stanowić większego problemu, o ile nie mamy do czynienia ze zbyt intensywnymi upałami lub nie korzystamy wielkoformatowych szkleń. Ważnym kryterium, w którym żaluzje wewnętrzne przeważają nad zewnętrznymi, jest ich mniejsza podatność na awarie i łatwiejsza dostępność podczas usuwania zabrudzeń.

To prawda, że żaluzje wewnętrzne redukują ciepło słoneczne nieco mniej skutecznie niż zewnętrzne, jednak w polskim klimacie przy oknach średniego rozmiaru powinny w zupełności wystarczyć. Rozwiązanie to jest niewątpliwie wygodne, estetyczne, a przy tym stosunkowo korzystne cenowo.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF